Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 november 2017
OMEGA, Ladymatic, Cal 455, Serie nr. 16017455, Ref nr. CK 2940, Boett nr. 2940-3 SC, damur, 19,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, damur, 14 x 17 (24,5) mm, Cal 483, Serie nr. 18725829, Ref nr. BK 3972, Boett nr. BK 3972 2, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, skadad boett, ca 1961.
Klocktillbehör Patek Philippe
PLÅNBOK/KORTHÅLLARE, Patek Philippe, brunt läder, 70 x 110 mm, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 9509636, Boett nr. 10283710, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1944.
TISSOT, Visodate, Stylist, Cal 792, Serie nr. 9660300, Boett nr. 41/42056-2, herrur, 33,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, defekt, skadad boett, ca 1967.
OMEGA, fickur, 48 mm, Serie nr. 4987890, Boett nr. 5753908, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1916.
ZENITH, "G.E. Richter, Mullhyttemon", fickur, 52 mm, Serie nr. 1581315, Boett nr. 2600613 / 839, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1913, fickurskedja i metall.
HERRUR, 24 x 31 mm, Boett nr. 33, silver / chrome, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, glasring lös, defekt, skadad boett, ca 1935, etui (Eric Larsson, Ur & Guldsmedsaffär, Rättvik, Telefon 75).
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33 mm, Cal 1476 K, Boett nr. 5397384 / 138T, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 18738809, Boett nr. 11041 61 (C.B), stål, manuell, safirglas (repor), skadad urtavla, formverk, ca 1961, metallänk ej original.
ZENITH, fickur, 45 mm, Cal 173, Serie nr. 3481488, Boett nr. 9048354, stål, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1945.
OMEGA, fickur, 51 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4663577, Boett nr. 5687013, silver (900), ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1916.
OMEGA, mormorsur, 33 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4684763, Boett nr. 5765187, silver (900), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916.
OMEGA, "Marmont, Härnösand, Import", fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5050296, Boett nr. 5764132, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1916.
CERTINA, herrur, 28,5 x 28,5 (39) mm, Serie nr. 3797091, Boett nr. 66203, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1960.
KOMBISPORT, stoppur, 53,5 mm, plast, mekanisk, 60 sek / 30 min, skadad urtavla, ca 1970.
HERRUR, 31 mm, Cal 435, Boett nr. 622101, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, urverk signerat Bore, ca 1950, metallänk ej original.