Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2017
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct ca TW-W(G-H)/P3, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, nagg vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 95 briljanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,7 g.
MATSILVER, Smörgåsbestick, 36-delar, Finland, Chippendale-stil, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 dessertskedar, vikt 1573,6 g.
BORDSBESTICK, Finland, Chippendalestil, 36- delar, 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, vikt 1941,4 g,
Uppläggningsbestick 12 delar samt 12 kaffeskedar, Finland, Chippendale-stil, totalt 24-delar, vikt 729,4g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,30 ct enl gravyr, ca TW(G)/SI2, stl 16,25 mm, Schalins, gravyr, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, orm, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 10 runda fasetterade smaragder, 2 rubiner, odlad pärla, grå ca 11 mm, stl ca 16,75 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1984, vikt 37 g.
PASQUALE BRUNI, ring, 4LOVE, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS, Italien, stl 17 mm, vikt 34,4 g.
LJUSSTAKE, silver, stiliserade akantusblad, svagt konande stam, Carl Gustaf Florell, Stockholm 1827, höjd 17 cm, vikt 138,6 g.
BENGT LILJEDAHL, kopp, silver, hänkel, signerad, Stockholm 1976, höjd 7,5 cm, vikt 138,4 g. (d)
TIFFANY & CO, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor, ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 45 cm, originaletui.
RING, platina, blå safir ca 4,35 ct, 1 briljantslipad samt 1 mediumslipad diamant ca 1,00 + 0,95 ct, ca TW(G)/VS, Stockholm 1939, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, storleksändrad med guldinlägg.
ARMBAND, 18K vitguld, 4 blå safirer, ca 3,00 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv ca TW-W(G-H)/SI-P, längd ca 17 cm, vikt 22,1 g, säkerhetskedja.