Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2017
IWC, International Watch Co, Schaffhausen (T Swiss Made T), herrur, 34 mm, Cal 8541B, Serie nr. 1961421, Ref nr. R 810 A, Boett nr. 1990659, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1969.
LONGINES, Flagship, Cal 30 LS, Serie nr. 11067959, Boett nr. 304-4 / 82, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA, Quartz 4000, Boett nr. 729.3035.68, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 185-190 mm, totalvikt 82,9 gram, ca 1980.
BREITLING, Transocean Chronograph, Chronometre, Cal B 01, Verk nr. 3141204, Serie nr. 3141204, Ref nr. AB015412/G784, Boett nr. 2814 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida med lock, läderband, originalspänne, Ref nr. A20BA.1, cert, augusti 2016, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 407/2000).
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Multifunction, Serie nr. 03473766, Boett nr. 193.0456.3, herrur, 27 x 32,5 (38) mm, analog/digital, high-tech ceramics (bicolour), quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04402, ca 2000.
Klockor H. Stern
H.STERN, unisex, 30 mm, Boett nr. 14400, 18K guld, quartz, safirglas, urtavla med briljanter (4 st. TW/VS, ca 0,04 ctv), skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1990.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 53328/60, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1930.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, savonett, Serie nr. 4658764, Boett nr. 5193710, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1915.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal H, Serie nr. 22124, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt ställmekanism, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, ca 1913.
OMEGA, fickur, 45,5 mm, Cal 40,6L.T2.17P, Serie nr. 7402805, Boett nr. 7592717, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1927.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 8321196, Boett nr. 9089586, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 52 mm, savonett, Cal 312 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 12206073, Boett nr. 5037378, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt ställmekanism, innerlock i 18K guld, mynträffling, monogram, bucklor, ca 1906.
OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10582066, Ref nr. CK 2383, Boet nr. 2383 4, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1946, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, Co-Axial 38, Chronometer, "Limited Edition 1952", Cal 8501, Verk nr. 85432203, Serie nr. 85432203, PIC nr. 123.53.38.21.02.001, herrur, 38 mm, 18K rosa guld (Sedna Gold), automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås (18K rosa guld), cert, januari 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1155/1952).
Klockor Gerald Genta
GERALD GENTA, Vanity, Limited Edition, Serie nr. 430/500, Ref nr. SVN.B.10, Boett nr. 111736, damur, 20 mm, stål, quartz, safirglas, briljanter på boetten (12 st. TW/VVS, ca ctv), integrerad originallänk, viklås, cert (ej ifyllt), ca 2006, box (skadad), ytterkartong (skadad).
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Lady Royal Oak "Alinghi - Limited Edition", Cal 2712, Verk nr. 591765, Ref nr. 67610ST.OO.D062CR.01, Boett nr. F20614, midsize, 33 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås, cert, mars 2006, box, ytterkartong.
BREITLING, TransOcean, Chronometre, Cal 53, Verk nr. 191409, Serie nr. 191409, Ref nr. A53340, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Professionallänk I, viklås, Ref nr. S0501/878A, cert, juni 2002, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Chronograph (200M / 660FT), "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1642489, Serie nr. 1642489, Ref nr. A7338811/G790, Boett nr. 2715 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Refr nr. 5214B2/173A, cert, oktober 2015, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank Solo, Cal 157, Ref nr. W5200002, Boett nr. 729440TX / 3168, damur, 24,1 x 31 mm, guld/stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, februari 2014, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duo, "Limited 250 pieces", Cal 854, Serie nr. 1889889, Ref nr. 270.040.547 (B), Boett nr. 270.0.54A, herrur, 26 x 36,5 (42) mm, 18K vitguld/rosa guld, manuell, safirglas, 2 st. urtavlor (skadade), 24-timmarsvisning, läderband, viklås i 18K vitguld, cert (ej komplett), ca 2002, box. Limiterad och numrerad (Nr. 62/250).