Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2017
IWC, fickur, 51,5 mm, Cal 52 (H6), Serie nr. 637088, Boett nr. 702124, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, ca 1916.
SEELAND, fickur, 56 mm, savonett, Boett nr. 105852, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1930.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow, Serie nr. 47982, Ref nr. 336, damur, 26,5 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad armlänk (S), cert (ej komplett), ca juni 1989.
Klockor Alpina
ALPINA, Geneve, Seastrong, Diver 300, Cal AL-372 (Ronda 8040.N), Serie nr. 3201424, Ref nr. AL-372LBBG4FBV6, Boett nr. AL372X4V6, kronograf, herrur, 44 mm, svart stål (PVD), quartz, safirglas, stort datum, gummiband, originalspänne, ca 2016, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Slimline, Cal FC-306, Serie nr. 1843609, Ref nr. FC-306S4S6, Boett nr. FC-306X4S6, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015.
CARTIER, Panthère, Cal 057.06, Boett nr. 107000 M / 005729, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, längd 160 mm, viklås, totalvikt 65,5 gram, ca 1995, box.
Klockor Citizen
CITIZEN, Sevenstar, Rallycustom, Cal 5290, Serie nr. 90403945, Boett nr. 4-521358TA, herrur, 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, vridbar innerring, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Cal 266, Serie nr. 14585813, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-8, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 49023043, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. BA 196.750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1986.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 32650633, Ref nr. BD 131.0041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
CARTIER, Tank, "Spider Dial", Cal 96, Boett nr. 780867085, herrur, 24 x 23 (29,5) mm, 18K guld, manuell, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, OBS: ej korrekta skruvar till boett, läderband, viklås i 18K guld, ca 1980.
LONGINES, Dolce Vita, damur, 20 x 24,5 (30) mm, Serie nr. 30640701, Ref nr. L5.155.4.93.6, stål, quartz, safirglas (repor), liten sekundvisare, pärlemorurtavla med diamanter (13 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. L600075171, ca 2004.
CARTIER, Santos, Cal 077 (ETA 2671), Boett nr. 2423/143847CD, damur, 24 x 24 (35) mm, stål, automatisk, safirglas (repor), originallänk, viklås, Ref nr. CCED, cert, december 2000, box.
TAG HEUER, Formula 1, Professional (200 METERS), Serie nr. NP3426, Boett nr. WAC1215-0, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, briljantkrans (120 st. ca W/I, ca 0,75 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. BA0852, ca 2000, box.
ZENITH, fickur, 51 mm, Serie nr. 1769750, Boett nr. 128790, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 65 (H6 1/2), Serie nr. 393413, Boett nr. 425263, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 38780870, Ref nr. MD 511.0417, Boett nr. 511.417, damur, 32,5 x 27 (32,5) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
OMEGA, Genève, s.k. "Dégradé", " Spider dial", Cal 684, Serie nr. 37628164, Ref nr. MD 566.0074, Boett nr. 566.0074, damur, 27 x 27 (33) mm, doublè (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
BREITLING, Chronomat, Cal Valjoux 7750, Serie nr. 28816, Ref nr. 81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), cert (ej komplett), ca september 1987, box (skadad), ytterkartong.