241 - 260 av 350
1...121314...18 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2017

Klubbad för

OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 17087002, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-2 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, buckla, läderband, ca 1959.

2 200 kr

Utrop: 1 500 kr

LONGINES, damur, 19,5 mm, Cal 5602, Serie nr. 53296756, Boett nr. 4612 / 5601 / 17 / 169284, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (20 st. TW/VS, ca 0,60 ctv), integrerad originallänk i 18K vitguld, längd 157-162 mm, totalvikt 48,6 gram, ca 1975.

10 200 kr

Utrop: 10 800 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 8560069, Cal 2135, Verk nr. 094645, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås (1998), Ref nr. 62523D-18-U8/468 B, cert (ej komplett), ca november 1984, box.

15 400 kr

Utrop: 15 000 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, herrur, 32 mm, designad av Henning Koppel, Serie nr. 005888, Boett nr. 321, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, ca 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 2 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss), Chronometer, s.k. "Swiss Dial", Ref nr. 16610, Serie nr. A144939, Cal 3135, Verk nr. 3 8012487, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, buckla (se extra bild), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-U11/501 B, cert, december 1998, box, ytterkartong.

42 000 kr

Utrop: 42 000 kr

ROLEX, Geneve, Cellini, Ref nr. 5112, Serie nr. N351988, Cal 1601, Boett nr. 323 1426, herrur, 32 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, skadad boett (böjt horn), läderband. originalspänne i 18K guld, ca 1991.

17 000 kr

Utrop: 13 000 kr

PRIMO, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 1515098/50, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.

Utrop: 3 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. K858564, Cal 4130, Verk nr. C 0011414, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78493-DT3/DE, cert, november 2002, box.

73 000 kr

Utrop: 69 000 kr

J. HOVENSCHÖLD, d. y, (17xx-1825), Stockholm, fickur, 47 mm, Serie nr. 573, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1797, nyckel, etui.

5 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ZENITH, Sporto, Cal 120, Serie nr. 5320728, Boett nr. 9649468, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1962.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Eterna

ETERNA, Sonic, electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Ref nr. 433 T, Boett nr. 5939097, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, perlonband, ca 1973.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Movado

MOVADO, herrur, 33 mm, Cal 205, Boett nr. 5322/285, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, bucklor boett, läderband, ca 1965.

Utrop: 2 600 kr

OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 5345xx10, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196.750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (böjt horn), gravyr, OBS: se fördjupad information, läderband, ca 1991.

Utrop: 3 600 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 18 mm, Cal 432, Serie nr. 1983994, Boett nr. 1943751/R 148, 18K vitguld, manuell, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, briljantkrans (16 st. TW/VS, ca 0,088 ctv), integrerad originallänk (vriden), viklås, längd 175-180 mm, totalvikt 39,9 gram, ca 1969.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CERTINA, damur, 18 mm, Boett nr. 133.9301.67, 18K vitguld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 172-180 mm, totalvikt 28,3 gram, ca 1980.

Utrop: 6 900 kr

Klockor Gucci

GUCCI, damur, 12 x 24 (30) mm, Serie nr. 0878684, Ref nr. 1500 L, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk, ca 2000.

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, fickur, 53 mm, savonett, "Rödtolva", Cal 20 SB Serie nr. 5901147, Boett nr. 6477775, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, gravyr, bucklor, ca 1921, etui.

7 600 kr

Utrop: 6 500 kr

Klockor Eterna

ETERNA, herrur, 33 mm, Boett nr. 4100.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1993, box (skadad), ytterkartong.

Utrop: 2 800 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Super Precision, s.k. "Bubbleback", Ref nr. 5002, Serie nr. 706116, Boett nr. 5002, damur, 24 mm, 18K rosa guld, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1950.

Utrop: 6 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 9684916, Cal 2135, Verk nr. 0627676, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, defekt, buckla, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570 F-L2/68 B, totalvikt 71,5 gram, ca 1987.

26 500 kr

Utrop: 25 000 kr