Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
RING, 18K guld, smaragd, rubin och blå safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g, ena diamanten med repor på bord.
RINGAR, 2 st, ihoplödda, 14K vitguld, 28 prinsesslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,65 ctv, 12 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g, mindre skada på ena diamanten.
RING, 14 guld / vitguld, briljant ca 0,12 ct ca W/SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld/guld, 19 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16 mm, vikt 6,6 g, 2 diamanter med nagg på krona.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, ena SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, graverad.
RING, 18K vitguld/guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H)/SI, Gariel Paris, stl 17 mm, vikt 7,6 g.
RINGAR, 2 st, ihoplödda, 21 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(G)/VS, Artinians Juveler, Stockholm 2011, stl 16,5 mm, vikt 15,1 g, ena graverad.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, graverad.
RING, 18K guld, stjärndiopsid, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca CA-LY/P, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,02 ctv enligt gravyr, elefant, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,0 g.
BROSCH, 18K guld, Petter Gökblad, Göteborg 1854, 4,3x2 cm, vikt 5,7 g, mindre bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 - 7 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 46 cm.