661 - 680 av 730
1...333435...37 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, diameter 21 mm, signerade K-J Johansson, vikt 21,6 g.

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 18 åttkant- och briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,29 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljanter enligt gravyr 0,54 ctv ca W/VS, 2 skadade stenar, svaga fattningar, stl 18 mm, vikt 4,5 g.

2 000 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct ca TW/VS, venezia, längd 38 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 3 000 kr

Silver Fat

FAT, silver, genombruten, blomdekor, troligen Italien, 18x14,5 cm, vikt 95,8 g,

Utrop: 600 kr

SÅSSKÅL, sterlingsilver, Tyskland höjd 11,5 cm, såslev silver, delvis förgylld, C G Hallberg, vikt 288,0 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Fat

SKÅLFAT, silver, genombrutet, dekor med Puttis, svenska importstämplar, 16x12 cm, vikt 86,2 g.

Utrop: 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, balusterformad, kannelyrer, Tyskland, höjd 18 cm, vikt 107,1 g fylld botten.

Utrop: 350 kr

LJUSSTAKE, sterlingsilver, kvadratisk fot, England Sheffieild 1900, höjd 12,5 cm, vikt 199,8 g, fylld botten, mindre bucklor.

Utrop: 900 kr

VINKALK, silver, invändigt förgylld, Österrike/Ungern, höjd 17 cm, vikt 117,7 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 000 kr

BÄGARE, silver, dekor med Puttis, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1855, höjd 15 cm, vikt 218,3 g, mindre buckla.

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 17 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, vikt 2,1 g.

Utrop: 1 600 kr

BÄGARE, silver, genombruten fot, Åke Stavenow, Stockholm 1958, höjd 10,5 cm, vikt 107,4 g.

Utrop: 700 kr

SALTKAR, ett par, silver, med lock, Egypten, höjd 6 m, vikt 114,8 g, 2 skedar i nysilver medföljer.

Utrop: 700 kr

KARL ANDERSON, bägare, silver, på tre kulfötter, invändigt förgylld, Stockholm 1899, höjd 13 cm, vikt 161,3 g

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, silver, Ryssland, vikt 143,7 g, diameter 10,5 cm, höjd 6,5 cm, vikt 143,7 g, något skev

950 kr

Utrop: 900 kr

Silver Fat

FAT, silver (800), rektangulärt, genombruten dekor, 38x16,5 cm, vikt 441,2 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

BARNSKALLRA, hare, sterlingsilver, handtag i pärlemor, längd 10,5 cm.

425 kr

Utrop: 350 kr

DOSA, sterlingsilver, motiv med hästar och soldater, diamanter ca 2,5 cm, vikt 15,5 g.

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, silver, snidade gröna stenar, svarta fasetterade kulor, längd 4 cm, krok.

200 kr

Utrop: 250 kr