Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, diameter 21 mm, signerade K-J Johansson, vikt 21,6 g.
RING, 18K vitguld, 18 åttkant- och briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,29 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljanter enligt gravyr 0,54 ctv ca W/VS, 2 skadade stenar, svaga fattningar, stl 18 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct ca TW/VS, venezia, längd 38 cm, vikt 2,9 g.
SÅSSKÅL, sterlingsilver, Tyskland höjd 11,5 cm, såslev silver, delvis förgylld, C G Hallberg, vikt 288,0 g.
Silver Fat
SKÅLFAT, silver, genombrutet, dekor med Puttis, svenska importstämplar, 16x12 cm, vikt 86,2 g.
Silver Vas
VAS, silver, balusterformad, kannelyrer, Tyskland, höjd 18 cm, vikt 107,1 g fylld botten.
LJUSSTAKE, sterlingsilver, kvadratisk fot, England Sheffieild 1900, höjd 12,5 cm, vikt 199,8 g, fylld botten, mindre bucklor.
VINKALK, silver, invändigt förgylld, Österrike/Ungern, höjd 17 cm, vikt 117,7 g, mindre bucklor.
BÄGARE, silver, dekor med Puttis, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1855, höjd 15 cm, vikt 218,3 g, mindre buckla.
BÄGARE, silver, genombruten fot, Åke Stavenow, Stockholm 1958, höjd 10,5 cm, vikt 107,4 g.
SALTKAR, ett par, silver, med lock, Egypten, höjd 6 m, vikt 114,8 g, 2 skedar i nysilver medföljer.
KARL ANDERSON, bägare, silver, på tre kulfötter, invändigt förgylld, Stockholm 1899, höjd 13 cm, vikt 161,3 g
SKÅL, silver, Ryssland, vikt 143,7 g, diameter 10,5 cm, höjd 6,5 cm, vikt 143,7 g, något skev