Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, pärlemor, vikt 5,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv ca W/VS, stift, vikt 1 g.
RING, 14K guld, navettslipad safir, 14 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv Cr-TCa/ P, stl 14,5 mm, 2,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 0,60 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCa/P, stift, höjd 1 cm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/ SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g
RING, 18K guld, 3 ovalslipade blå safirer ca 0,90 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca CR/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade sötvattenspärlor, ca 4,5-7,8 mm, lås i silver med paste, längd 49 cm.
SUPKALK, silver, hög stam, stämplad CF Seseman Arboga 1796 vid bägarens mynning, höjd 12,2 cm, vikt 51,1 g, rund välvd fot med lagningar och senare del.
SUPKALK, silver, hög stam, foten stämplad B Wahlquist, Jönköping 1811-30, höjd 11,3 cm, vikt 45,2 g, trappstegsformad fot med lagning.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fotring, stämplad LM Hörwall, Eksjö 1810-21, höjd 6 cm, vikt 30,5 g, lagningar och lödningar på fot.
BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, stämplad J Wennerwall, Göteborg 1760, höjd 6,3 cm, vikt 27,2 g.
SERVERINGSSPADE, silver, träskaft, benknopp, längd ca 35 cm, FV Stockhausen Naestved, Danmark ca 1830-tal, vikt 105,3 g, gravyr, lagning i skaftfäste på spadens undersida, skada på skaft och knopp.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,0-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 55 cm, behov av omträdning.
THORE ELDH, punchbägare, 6 st, silver, invändigt förgyllda, hänkel, signerade Ceson Göteborg 1966, höjd 5 cm, vikt 215,1 g.
MATSILVER, 25 delar, svensk rund, silver, 9 efterrätts- skedar, 12 kaffeskedar, 4 smörgåsgafflar.