421 - 440 av 730
1...212223...37 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 8,3 mm, vikt 6,2 g, stift.

Utrop: 2 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, pärlemor, vikt 5,2 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv ca W/VS, stift, vikt 1 g.

650 kr

Utrop: 500 kr

RING, 14K guld, navettslipad safir, 14 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv Cr-TCa/ P, stl 14,5 mm, 2,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 0,60 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCa/P, stift, höjd 1 cm, vikt 2,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/ SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, 3 ovalslipade blå safirer ca 0,90 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca CR/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, odlade sötvattenspärlor, ca 4,5-7,8 mm, lås i silver med paste, längd 49 cm.

Utrop: 450 kr

SUPKALK, silver, hög stam, stämplad CF Seseman Arboga 1796 vid bägarens mynning, höjd 12,2 cm, vikt 51,1 g, rund välvd fot med lagningar och senare del.

Utrop: 2 200 kr

SUPKALK, silver, hög stam, foten stämplad B Wahlquist, Jönköping 1811-30, höjd 11,3 cm, vikt 45,2 g, trappstegsformad fot med lagning.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, vidgande på välvd fotring, stämplad LM Hörwall, Eksjö 1810-21, höjd 6 cm, vikt 30,5 g, lagningar och lödningar på fot.

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, stämplad J Wennerwall, Göteborg 1760, höjd 6,3 cm, vikt 27,2 g.

Utrop: 2 000 kr

SERVERINGSSPADE, silver, träskaft, benknopp, längd ca 35 cm, FV Stockhausen Naestved, Danmark ca 1830-tal, vikt 105,3 g, gravyr, lagning i skaftfäste på spadens undersida, skada på skaft och knopp.

Utrop: 1 600 kr

2 RINGAR, 18K guld/vitguld, stl 16 mm, vikt totalt 5,6 g, engelska stämplar.

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,0-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 55 cm, behov av omträdning.

400 kr

Utrop: 450 kr

THORE ELDH, punchbägare, 6 st, silver, invändigt förgyllda, hänkel, signerade Ceson Göteborg 1966, höjd 5 cm, vikt 215,1 g.

Utrop: 1 000 kr

SERVETTRINGAR, 5 st, silver, Ceson Göteborg, vikt 133,0 g.

1 500 kr

Utrop: 600 kr

MATSILVER, 25 delar, svensk rund, silver, 9 efterrätts- skedar, 12 kaffeskedar, 4 smörgåsgafflar.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

MATSILVER, 7 st kaffeskedar, silver, Herrgård.

350 kr

Utrop: 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca TCa/SI, vikt 0,5 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr