Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 - 7,25 mm, lås i 9K vitguld, Mikimoto, längd 46 cm, vikt 26 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, gröna och vita, barocka svarta kulor, gul-gröna stenar, bergkristall kulor och snidade blommor, längd 60 cm, några stenar har små skador.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 5,8 g.
RING, 14K guld / silver, 31 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, en mindre sten saknas, en är skadad och ett par har nagg.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, 4,6 g, en diamant med skada.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, kors, höjd 3,6 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, sterling silver, ljusblå emalj, längd 38 cm, vikt 35,9 g, Aksel Holmsen, Norge.