Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
SCHALINS, ring, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, graverad, ena diamanten med nagg på krona.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca W/VS-SI, längd 5 cm, stift, vikt 4,1 g.
LORGNETTE, silver, markasiter, Victor Jansson, Lindesberg 1951, kedja i silver, längd 100 cm, vikt 42 g, en sten saknas.
STIGBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 3,2-7,5 mm, lås i 18K guld, Engelbert, Stockholm 1963, längd 53 cm, behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, ovala 9,0-9,5 x 7,5-8,0, lås i 18K vitguld/guld med 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 48 cm.
HÄNGE, 18K vitguld/guld, sol, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, ena diamanten naggad på krona, graverad.
RING, 18K vitguld/guld, 14 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 9,0 g, flera diamanter med nagg, 2 diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 1,5 cm, vikt 2,6 g.