Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 37 briljant / åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,27 ctv ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
RING, platina, saxslipad akvamarin ca 20,00 ctv, 10 rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g, svagheter i skena, en rosenstenen trasig och en fastlimmad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, tunna sprickor i rubinen.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad gul safir ca 0,90 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,75+ mm, vikt 4,4 g, inneslutningar når ytan i diamanterna, en diamant är skadad, svaga fattningar.
RING, 18K guld, droppslipad rubin ca 0,55 ct, 4 carré- och 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17+ mm, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,25-6,90 mm, lås i silver med markasiter, längd 50,5 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 rubiner 1,14 ctv, 6 briljanter 0,11 ctv, enligt gravyrer ca TCr-TCa/VS-SI, höjd 2,3 cm, kedjans längd 19,5-22,5 cm, vikt totalt 3,3 g.
SYSKONRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Juvelfabriken, Stockholm 1940, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, slipade kuletter, graverad.
RING, 14K guld, färgstenar och pärlor, nagg och skador, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g, en sten saknas.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, safir, 20 briljanter ca 0,20 ctv ca W/SI-P, vikt 3,2 g, stift.
Ädelstenar Jade
NEFRIT JADE, snidad, 5,5 x 3,0 cm, motif med frukt, ranka och fantasidjur, grågrön med bruna fläckar, vikt 61,7 g.
Ädelstenar Jade
NEFRIT JADE, snidad, 4,3 x 3,2 cm, motif med bl.a. 2 kinesiska figurer, ljust grönaktig grå ton, vikt 29,7 g.