Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fyllda, Gundefeldt & Falk, Göteborg 1961, höjd 17,5 cm, vikt 347,7 g, små bucklor, ena en aning skev.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fyllda, Ceson, Göteborg 1966, höjd 15 cm, vikt 371,0 g, små bucklor.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, fyllda, Stockholm 1955, höjd 8 cm, vikt 320,0 g, små bucklor.
ADOLF ZETHELIUS, dosa, silver, förgylld insida, Stockholm 1812, stl 3,5 x 2,5 cm, vikt 20,8 g, liten kantskada.
PÄRLRING, 18K guld, 7,7 mm odlad pärla, 2 briljanter ca 0,05 ctv, ca TCr/SI, stl 17,25+ mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade, 1 mediumslipad diamant ca 0,12 ctv, ca TW(G)/ VS-SI, stl 15,50 mm, vik t 1,5 g, slitna fattningar.
GRANATCOLLIER, 3-radig, fasetterade kulor, flera skadade, längd 42 cm, äldre lås i 14K guld och silver, tennlödning på undersidan, vikt 28,1 g.
ÖRHÄNGEN, 2 droppformade snidade plattor i ljusgrön jade 3,7 x 1,7 cm, silverfattningar trasiga, vikt 7,2 g.
BROSCH, silver, snidad grön och vit jade med påfågelmotif, blommor med emalj, 4,0 x 2,7 cm, vikt 10,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm,, vikt 4,9 gram.
KORS, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS på ena sidan av korset, 23 svarta briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv på andra sidan av korset, kors, längd 2,5 cm,vikt 1,4 gram.