Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
HÄNGE, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS-SI, längd 14 mm, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/VS, 29 svarta briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, , diameter 1,3 cm, vikt 3,1 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön/orange emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit/orange emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, lila sten, cz, längd hänge 3 cm, längd kedja 41-44 cm, vikt 8,6 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, lila sten, cz, längd hänge 3 cm, längd kedja 41-44 cm, vikt 8,6 g.
DOSA, silver, förgylld insida, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1809, stl 7,0 x 4,0 cm, vikt 65,6 g, små bucklor, graverad undersida.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 7,5 mm, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 3,0 g, skruvlås.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g, nagg på kuletten.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,20 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,25 ,mm, 8 g, slitna fasettkanter.