Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
RING, 18K guld, smaragd ca 0,25 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vitk 4,7 g.
KEDJA, 18K guld, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, manglad pansar, längd 40 cm, vikt 16,5 g.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, gul och vit emalj, blomma, Aksel Holmsen, Sandefjord, diameter 4,5 cm, vikt 9,0 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 13,00 mm barocka, rosa-krämfärgade, längd 44 cm, lås sterlingsilver/förgyllt silver.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 10,50-11,00 mm, grå och grå/blå, längd 46 cm, lås sterlingsilver.
COLLIER, skumkorall, kulor, ca 23 mm, howlit. detaljer och lås i gulmetall, längd 59 cm.
ARMBAND, 18K guld, ovala länkar, längd 19,5 cm, vikt 11,5 g, svensk kontrollstämpel.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW(G)/VVS, Huddinge Guldsmedja, Stockholm 2010, stl 17,25+ mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, mittstenen och en till har betydande skador, övriga tre har också mindre problem, stl 19,75 mm, vikt 8,0 g.