Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2017
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct ca TW/SI, Åhus Guldsmedja, 1980-tal, stl 16 mm, 16,9 g, lagning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W/SI, stift/clips, höjd 1,5 cm, vikt 10,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 12 safirer ca 0,73 ctv, 26 briljantslipde diamanter ca 0,21 ctv, längd 39,5 cm, vikt 6,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter, 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm vikt 8,0 g
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,99 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0.45 ctv, enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,3g, gravyr, tecken av porositet på skena.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,65 ct, TW(G)/VVS, certifikat Diamexpertise Antwerp-Belgium no. 7397, nagg, skador på klor, stl 18 mm, vikt 3,0 g
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Octopus", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 46 cm, vikt 29 g.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 6 cm, vikt 6,1 g, krokar.
HÄNGE/KEDJA, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Cone", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, kedjans längd 72 cm, hängets längd ca 2 cm.
ÖRHÄNGEN, 24K förgyllt silver, "cone" Buchwic Concept Jewellery, handgjord, ca 2 cm, vikt 3,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "cone", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 8 cm, vikt 4,8 g. stift.
HELALLIANSRING, platina, 27 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 15,1 g.
BVLGARI, ring, B.zero, 18K vitguld, stl 16,5 mm (52), vikt 8,8 g, originaletui och box.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, Happy Diamond, briljant ca 0,04 ct, stl16,5 mm, vikt 6,0 g, modell 82/4854, serienummer 9116438.
ÖRSMYCKE, 18K roséguld, svarta briljantslipade diamanter 0,55, clip on, vikt 6,5 g.