Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2017
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, G(TW)/SI1 enligt IGI Diamond Report nr F6E94704, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca G(TW)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ARMRING, 18K vitguld, 29 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 86 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 5,9 x 5,0 cm, vikt 13,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 60 baguetteslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W(H)/VS-SI, några med nagg, stl 16,5 mm, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 23 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, Jan Eve Stengårds Silversmide, Visby 1994, 6x6 cm, vikt 46,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, trappslipade rosenkvarts, rökkvarts och bergkristall, mindre skada på en sten, längd 19,5 cm, vikt 35,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, 2 av diamanterna sitter aningen löst i fattningarna, snurrar.
S. HÖGBERG, collier, sterlingsilver, genombrutna länkar, längd 91,5 cm, Göteborg år 1980, vikt 142,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla, orange spinell, längd 40 cm, vikt 9,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5 g.
ÅSA HALLQVIST, collier, fasetterad amazonit, lås i sterlingsilver, längd 46 cm, Stockholm år 2015, ask.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 3,01 ca Cr(J)/VS1, baguetteslipade samt briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, extrainsattt ringfjäder, vikt 14,2 g.
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, armband, sterlingsilver, organiska porslinskuber, Danmark 1970-tal, längd 19,1 cm, vikt 141,3 g, en porslinskub skadad och med mindre nagg.