Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2017
COLLIER, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd ca 160 cm, vikt 14,9 g, en diamant med gul ton.
ÖRHÄNGEN, 18K svarteloxerat guld, svarta spineller ca 11,00 ctv, 2 odlade pärlor ca 9,9-10 mm, stift, vikt 13,5 g.
RING, 18K rosa guld, svarta diamanter ca 4,83 ctv (ca 0,015 - 0,02 ct/st) ca hälften infattade upp och ner, stl 18 mm, vikt 16,2 g.
RING, 18K vitguld, 1,13 ct diamant, Natural Fancy Dark Orangy Brown/VS2, GIA graderad stenkuvert med info från Report No 5161319923, 94 briljanter ca 0,73 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K rodinerad guld, 15 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld 13 briljantslipade diamanter 0,33 ctv enlig gravyr, ca TW/SI, en diamant är skadad, stl 16+ mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,15 ct TCr(I)/VS 1, HRD cert 14037512036, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 50 st gröna behandlade briljanter ca 3,50 ctv, ca VS, längd 17,5 cm, 13,7 g.
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, Miss Butterfly, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 4,0 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,20 ct, 52 briljantslipade diamanter ca ,1,18 ctv, ca TW-W/VS, 17,5 mm, vikt 8,4 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 42 cm, vikt 26,8 g.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/SI, 16 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g, storleksändrad.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 18,5 cm, vikt 11 g.
RING, 18K vitguld, 68 prinsesslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, kuber, Atelier Borgila, Stockholm 1962, stl 1,8 x 1,8 cm, vikt 23,8 g.