Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, Finland år 1919, vikt 1,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad pärla ca 8,50 mm, 1 åttkantslipad diamant ca 0,025 ct, höjd 2,2 cm, hänget går att knäppa av, kedja venezia, längd 36 cm, vikt totalt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-CR/SI-P, skruv, vikt 3,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1967, vikt 13,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, stjärna, 15 åttkantslipade diamanter, hänge stämplat Golden Lady, kedja, snurrad, längd 41 cm, vikt totalt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,75 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 4,5 g.
LORDRING, 18K rodierat guld, ovalslipad blå safir 0,53 ct enligt gravyr, 2 briljanter 0,09 ctv, ca W/VS, stl 20,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, peridot, 8 st åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, nagg, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct TW(G)/SI 2, GIA laserinskription 5131869531, 52 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K, vitguld, 2,0 g briljant 0,21 ctv, ca TW/VS, stl. 19,0 m m stjärnringen
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslioade diamanter 0,48 ctv enlig gravyr, ca W-TCr/VS-SI, stl 18 mm, Ceson, Göteborg 1978, vikt 6,2 g, en diamant har en skada i överdelen och en diamant har ett nagg i överdelen.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,50 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g.
RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, nagg.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Byström Guldsmedja Stockholm 2007, stl 20,25 mm, vikt 7,2 g, förminskningsskena.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 5,00 ct, 98 briljanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.
RING, 18K rodierat guld, odlad Tahitipärla 10,8 mm, 68 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCa/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 17,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca Cr(J)//VS-SI, stift, vikt 1,5 g.