Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
RING, 18K guld, safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljant slipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 3,49 ct, F(TW)/VVS1, HRD Natural Diamond Grading Report 170003095226, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tyskland, import Emil Möller, MAlmö 1940, höjd 20,5 cm, vikt 962 g, fylld botten, monogram, mindre bucklor.
ÖLSTOP, silver, på kulfötter, lock med mynt, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1932, höjd 13 cm, vikt 415,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2, g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, porositeti guldet.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
CARTIER, helalliansring, Étincelle de Cartier Wedding Ring, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, serienr. CHV913, stl 17 mm+, certifikat och originaletui.
JACKETRING, 2 ringar, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/VS1, laserinskription GIA 6185144127, 38 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.
SÅSSKÅL, silver, invändigt förgylld, godronnerad, löstagbart fat, Empir, Joachim Flodin, Stockholm 1822, diameter 15 cm, höjd 8,5 cm, vikt 383,1 g, mindre buckla på brettet.
CARMOSÉRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm+, vikt 3,3 g.