Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 3,1 g, stift.
DIAMANT, briljantslipad, 0,57 ct, TW(F)/VVS 1, kopia på GIA report 1270591, förseglad Rolf Krieger.
DIAMANT, briljantslipad, 0,60 ct, River(E)/VVS1, kopia på GIA report 1271649, förseglad Rolf Krieger.
DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, River(E)/IF, kopia på GIA report 1275000, förseglad Rolf Krieger.
DIAMANT, briljantslipad, 0,63 ct, TW(F)/VVS 1, kopia på GIA report 2113409, förseglad Rolf Krieger.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, vikt 1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g.
TRANCHERBESTICK, 2 st, silver, metall, Frankrike, omkring 1900, längd 27-32 cm, mindre bucklor, originaletui.
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, Frankrike, sannolikt Tétard Frères, längd 12 cm, vikt 388,1 g.
ARMBAND, 18K guld, krysopraskulor, berlock, längd 22 cm, vikt 30,0 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade krysopraser, vikt 4,4 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VS1, GIA-certifikat 2165468709, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, stl16,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, blå safir 4,48 ct, inga tecken på värmebehandling, The Gem and Pearl Laboratory 13862, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, 14K guld, orm, 2 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, inne når ytan, 12 gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca X-Cr/VS-P, 2 rubiner, ledat, längd 19 cm, vikt 27,0 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, ametist, rosenslipade diamanter 1900-talets början, stl 17 mm, vikt 4,1 g, några rosenstenar med nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt15,3 g, skruvstift.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 11,4x13,2 mm, off round, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW(G)/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.