Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
BESTICKSERVIS, 36 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar med långt blad, 12 bordsgafflar, 12 bord skedar, GAB Eskilstuna 2000-tal, vikt 1710 g.
BESTICKSERVIS, 36 delar, Rosenholm, silver, 12 matknivar, 12 matgaflar, 12 matsked GAB, vikt 2097,7 g.
BESTICKSERVIS, 42 delar, Rosenholm, silver, 14 matknivar, 14 matgafflar, 14 matskedar, GAB, Eskilstuna 2000-tal, vikt 2348 g.
BESTICKSERVIS, 29 delar, Rosenholm, 23 kaffeskedar, 6 små gafflar 12,5 cm, GAB, vikt 467,5 g.
FISKBESTICK, 24 delar, Rosenholm, silver, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, design Jacob Ängman, GAB, Eskilstuna 1970-1978, vikt 976,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,50 ct, 47 rosenstenar, antik, stl 17 mm, vikt 3,3 g, några rosenstenar med nagg, safir med nagg samt slitna fasetter.
RING, platina, trappslipad blå zirkon ca 15,00 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Art Deco, 1930-tal, stl 14,25 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 3,7 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ct, ca Cr/VS, stift, vikt 1,33 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ct, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
GEORG JENSEN, saltkar, #741C, sterlingsilver, design Johan Rohde, Danmark efter 1945, 8x5,5 cm, vikt 23,6 g.
GEORG JENSEN, pepparkar, #433, sterlingsilver, design Harald Nielsen, höjd 5 cm, vikt 25,6 g.