Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
RING, 18k guld, 7 briljanter ca 0,32 ctv (den stora ca 0,25 ct) ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 11,3 g.
GEORG JENSEN, 2 ringar, 18K vitguld/guld, Fusion, stl 18,75 mm, vikt 12,8 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,30 ct ca W/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 4,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, blomma, 5 peridoter, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 2 cm, kedjans längd 47 cm, vikt totalt 5,8 g, en peridot har en skada på rondisten invid en klo, nagg.
COLLIER, runda fasetterade svarta spineller, odlad barockformad sötvattenspärla 25 x 16 mm, längd 2,5 cm, längd 38,5 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslip akvamarin ca 1,52 ct, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, längd 1,8 cm, kedjans längd 39 cm, vikt totalt 6,1 g, naturligt hack i akvamarinens rondist invid en klo.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 11,5 x 13,75 mm, aprikos, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, längd 2,3 cm, kedjans längd 42 cm, vikt totalt 5,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad barockformad sötvattenspärla ca 30x18 mm, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCR/VS, längd 5 cm, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 14,3 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCr(I)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, 6,50-11,00 mm, doserat, lås 18K i vitguld, 12 diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, inneslutning når ytan, franska stämplar, längd 44,5 cm, låset passar till ett 3-radigt collier.
CARMOSÉRING, 18K guld, vit opal, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-CA/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 8,0 g, kulor på ringskenans insida, 5 diamanter är skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 pärlor, 2 åttkantslipade dia ca 0,008 ctv, stift, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 3 blå safirer, 6 rosenstenar fattade i silver, längd ca 19 cm, svenska stämplar, vikt 18 g, säkerhetskedja, nagg på safirer.
COLLIER, 4-radigt, 18K guld, ärtlänk, längd 41 cm, stellött vid dobbar, vikt 15,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld / platina, rubin enligt gravyr 0,94 ct, 10 briljanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, blå topas, stl 16,5 mm, vikt 32,6 g, gravyr, nagg på huvudstenen, skada på en sidosten.