Avslutad | Klockor – Lördag 30 september 2017
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 33708, Serie nr. 33708, Nr. 028, Ref nr. K13352, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, UTC, Serie nr. 0011, Ref nr. K61172, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 2001, serviceetui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118238, Serie nr. Z709311, Cal 3135, Verk nr. 3 1589507, Boett nr. 2098, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 83208-EO7, totalvikt 179,2 gram, cert, september 2012, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master (Swiss), Chronometer, Ref nr. 169628, Serie nr. P746479, Cal 2235, Verk nr. A 0438841, Boett nr. 2258, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, viklås, Ref nr. 78738-LT2/106, totalvikt 93,4 gram, cert, november 2001, box, ytterkartong (skadad).
Klockor Oris
ORIS, ProDiver Date (1000m/3281ft), "Col Moschin Limited Edition", Cal 667 (ETA 2897), Serie nr. 3010541, Ref nr. 01.667.7645.72.84-Set, herrur, 49 mm, titan/stål (Gray plated), automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, heliumventil, gummiband, viklås (titan), Ref nr. 07 34 20 72EB/E04, cert, oktober 2012, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 541/2000).
CARTIER, Panthère Cougar, Cal 87, Boett nr. 887906/001270, damur, 26 mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 70,0 gram, ca 1990, servicepåse.
BREITLING, Chronomat 44, Chronometre, "Patrouille de France", "Tachymetre", Cal B01 , Verk nr. , Serie nr. 3133824, Ref nr. AB01109E/C886, Boett nr. 2013B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W2713/377A, cert, december 2013, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 396/600).
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, Cal 88, Serie nr. 1226717, Boett nr. 1256863, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
TAG HEUER, Carrera, Day Date, Calibre 5, Cal 5, Serie nr. WEG9385, Ref nr. WAR211A.BA0723, Boett nr. WAR211A-1, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-05/3178 X, cert, augusti 2015, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Mark XII (T Swiss MadeT), Cal 884, Serie nr. 2630279, Ref nr. 3241, Boett nr. 2558997, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, utbytesvisare, originallänk, viklås, servad juni 2017, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Nabucco (200m/660ft), "Base 1000", Cal ETA 7753, Serie nr. V988822, Ref nr. 7800-TI-05607, Boett nr. 7800, kronograf, herrur, 46 mm, titan/stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.09, ca 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 501, Serie nr. 14888869, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846 2 SC / 2848 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
BREITLING, Chronomat, "Serie Speciale", Cal ETA 7750, Serie nr. 4662, Ref nr, 81950, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS: krona/tryckknappar i stål, gummiband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1989, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
J.P.Floberg, fickur, 53 mm, savonett, Cal "H.H.Taylor" (15 stenar 18 size), Serie nr. 328230, Boett nr. 53857, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadat glas, innerlock i 18K guld, mynträffling, mönster, buckla, ca 1874.
OMEGA, Seamaster, Cal 332, Serie nr. 11824848, Ref nr. CK 2493, Boett nr. 2493-3, herrur, 35 mm, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett/horn, gravyr, ca 1949.
OMEGA, Seamaster (150m/550ft), Aqua Terra 150 M, Chronometer, Cal 2500 (B), Verk nr. 80496576, Serie nr. 80496576, PIC nr. 2503.30.00, Ref nr. ST 368.1111, Boett nr. 168.1111, herrur, 39,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (nagg), datum, skadad urtavla/visare, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, ca 2006.
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 33846192, Ref nr. BD 166.9163, Boett nr. 166.9163 / 1181, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, sekundvisare saknas, läderband, ca 1971.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. U14053, Boett nr. 962.002R, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 325/31/300/81, ca 1990.
OMEGA, Seamaster, Electonic (f300Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 32870760, Ref nr. ST 198.0012, Boett nr. 198.012, herrur, 41 mm, stål, stämgaffel, mineralglas (skadat), datum (defekt), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1125/I63, ca 1970.
TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. WWP8473, Ref nr. WAH1314.BA0867, Boett nr. WAH1314, midsize, 31 mm, stål/ceramic, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (12 st. 8/8), keramisk ring, originallänk (stål/ceramic), viklås, Ref nr. BA0867-Y-G1, ca 2012.