Avslutad | Lilla Smycken – Lördag 14 oktober 2017
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 0,70 ct, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezia, 5 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr(I)/VS, längd 41 cm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr(I)/VS, längd 2,0 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 4,68 ct, nagg, slitage, repor, sprickor når ytan, 14 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 9,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca W(H)/VVS2, väldigt litet nagg på krona, inverterad natural, skev ringskena, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,24 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,9 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW-W/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/SI (1 st P1), stl 17,75 mm, vikt 2,9 g
RING, 14K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS- P1, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g
RING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 gram.
ARMRING, 18K vitguld, 20 rubiner 0,12 ctv, 38 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS-SI, diameter 6,2 cm, ca W/VS-SI,, vikt 5,9 gram.
HÄNGE, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS på ena sidan av korset, 15 gula briljanter ca 0,15 ctv på andra sidan av korset, längd 1,8 cm, ,, vikt 0,9 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,19 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 gram.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,09 ct, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/VS, rubiner 0,12 ctv,, vikt 1,3 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, vit sten, cz, längd hänge 4,0 cm, längd kedja 44,4 cm, vikt 13,6 g.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, diamanter 0,05 ctv, röd bomullstråd, kors, längd 16,17 cm, vikt 0,9 g.