Avslutad | Lilla Smycken – Lördag 14 oktober 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv ca W/SI, längd 46 cm, vikt 3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, W/SI, pyramid, stl 17 mm+, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, diamanter 0,05 ctv, röd bomullstråd, kors, längd 16,17 cm, vikt 0,9 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/VS, ena med stor skada på paviljongen, stl 15,5mm, vikt 5,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 15 carréslipade rosa safirer och rubiner ca 0,90 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca Cr(J)/SI-P, längd 44,5 cm, vikt 14,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 carréslipade rubiner ca 0,90 ctv, längd 1,3 cm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 carréslipade rosa safirer och rubiner ca 0,90 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca Cr(J)/SI-P, längd 19 cm, vikt 7,9 g.
RING, 14K vitguld, 14 carréslipade rubiner ca 1,26 ctv, två med skador, briljantslipade diamant ca 0,11 ct, ca Cr(J)/P1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, vikbara till båda sidorna, stl 19,75 mm, vikt 6,5 g, svaga fattningar.
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca Cr(J)/P2, vikt 0,7 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ct, inneslutningar når ytan, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 8,1 g, graverad.
ÖRHÄNGEN, 10K guld, delar i 14K, 68 vita och 86 (bestrålade) blåa åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, flera naggade, stl 2,7 x 2,7 cm, vikt 6,9 g.