141 - 160 av 327
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2017

Klubbad för

HÄNGE, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, vikt 1,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ctv, ca TCr(I)/SI1, naturaler, stl 17 mm, vikt 3,5 g, viss porösitet i guldet.

Utrop: 44 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, navettslipad rubin ca 0,55 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 13,4 g, länk med mindre skador.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

BROSCH, 14K guld, snidad bergkristall, 5 odlade pärlor, citrin, längd 6,5 cm, vikt 16,1 g.

4 200 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld/platina, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr/P, rosenslipade diamanter, lämgd 17,3 cm, vikt 16,1 g, säkerhetskedja.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 6 ovalslipade rubiner ca 1,50 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, c W-Cr/P, längd 17,5 cm, vikt 12,7 g, rubiner med nagg, en rubin med inneslutningar som når ytan, 4 diamanter skadade.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld7vitguld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, Stockholm 1995, vikt 3,7 g, gravyr.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 4 baguettslipade diamanter 0,31 ctv samt 20 briljanter 0,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 2,1 g.

Utrop: 6 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 7,3 g, ena mittstenen med nagg på kuletten.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, 3 turkosa stenar, 4 halvpärlor, stl 18,25 mm, Stockholm 1953, vikt 6,7 g.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,30 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 2,4 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med Keshipärlor (Tahiti) ca 8,5 mm, 84 briljanter 0,38 ctv, huggies

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

HÄNGE, 18K, guld, 14 diamanter ca 0,14 ctv vikt 9,8 g

3 700 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g, mindre nagg på safiren.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6,5 g, gravyr.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 0,70 ctv, 68 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv W/SI, stift, höjd 2,2 cm, vikt 8,4 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, huggies, vikt 4,8 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,78 ct, TW(G)/SI1, enl HRD kopia (certificate link) 08025223008, handgjord av Claes Liljeroth i Malmö år 2008, stl 16 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 5 200 kr