Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2017
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 5,80 ct, stl 17,75+ mm, vikt 5,9 g, slitna fasettkanter, repor på bordet.
RING, 18K vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, 2 rektangulärt slipade blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, en diamant är skadad, en diamant har nagg i rondist.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, mittsten med kulett, stl 18,25 + mm, Stockholm 1966, vikt 3,2 g.
FJÄRILSRING, 18K vitguld/guld, 430 briljanter ca 4,53 ctv TW-W/SI-P samt bruna SI-P, stl 17 mm, vikt 19,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm lås i 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, mindre smaragder, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 42 cm, några av de mindre smaragderna med nagg.
COLLIER, 18K guld, vit safir ca 3,00 ct, briljanter ca 2,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 41 cm, vikt 46,2 g, utbytbar mittdel med en svart diamant ca 3,00 ct (nagg).
RING, 14K guld, blå safir ca 1,25 ct, 10 briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 20,25 mm, vikt 12,2 g, en diamant skadad på paviljongen i övrigt några få diamanter med nagg och mindre skador.
ARMBAND, 14K guld, 25 ovalslipade rubiner ca 1,00 ctv, 50 briljanter ca 0,75 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 25,1 g, ett fåtal rubiner med nagg och sprickor.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 11 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS, Veneziakedja längd 42 cm, vikt totalt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, utskuret motiv i lapis lazuli, längd 2,8 cm, vikt 10,9 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI1, Reijo Nieminen, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, tjock rondist, naturaler på rondist, slitna klor.
RING, 18K guld, boulderopal ca 9,6 x 8,6 x 2,30 mm, stl 15 mm, vikt 2,6 g, två små brott.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipa diamant 1,07 ct enligt gravyr, ca G(TW)/SI, stl 16,75 mm, Stockholm 1963, vikt 2,8 g, mycket tunn rondist, hög krona, naturaler, hålighet i ytan, mindre skada invid rondist, nagg i rondist.