Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2017
COLLIER, 18K vitguld, 141 briljantlipade diamanter ca 3,52 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, längd 42,5 cm, vikt 16,3 g.
RING, 18K rosé/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, 50 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
ARMRING, 18K roséguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en sten P, 4,5x5,5 cm, vikt 5,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 3 g.
HÄNGE, 18K guld, pärla, kors, Dahlgren & Co Malmö 1880, höjd 5,9 cm, vikt 3,7 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,4 g, snurrebussar ej i guld.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca W/SI-P, 2 rosenslipade diamanter 0,09 ctv, varierbar längd, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld, 18 rubiner och 3 safirer, flera slitena och skadade, längd 18,5 mm, vikt 30,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kuddslipade diamanter 0,96 + 0,96 ct, TW(G)/VS2, GIA Dossiers Nr 6252086949 och 7243587347, 32 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 4,0 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g,
RING, 18K vitguld, briljant 0,53 ct, TW(G)/VS1, HRD Diamond Report 16015882027, 66 briljanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa/P, 8 briljanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RIVIERA COLLIER, 18K vitguld, doserad, längd 42,7 cm, 127 briljanter ca 9,21 ctv, de 5 största (0,50 + 2x0,40 + 2x0,30, E-F/VS) GIA cert 5182244853, 5246431032, 5243504578, 2257557403 och 6187244460, de övriga ca River-TW(D-F)/VS, en dia SI, vikt 21,4 g.
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 9,1 g.
SCHALINS, ring, Tropic Bahamas, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,74 ctv, W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 8,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade och orientaliska pärlor, 2-radigt, ca 2,50-7,50 mm, lås och smyckedel i 18K guld/silver, ca 168 rosenstenar, längd 41,5 cm, skadade diamanter, 4 diamanter saknas, svaga fattningar, lagning, tennlödningar, i behov av omträdning.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, hänkel, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1835, höjd 13,5 cm, vikt 290,4 g, buckla.
DOSA, silver, Jonas Nylander, Skara 1840, förgylld insida, stl 7 x 7 x 3 cm, vikt 83,4 g.