Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2017
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct. ca TCa(K)/SI1, 27 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamater 0,97 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift, snurrebussar saknas.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,28 ct, ca TW/VS, natural, stl 18 mm, vikt 11,7 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-P, en diamant är skadad, stl 18 mm, ringskenan med svenska stämplar från 1899, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor, ca 1,90-3,40 mm, doserat, lås 14K guld, längd 39 cm, etui.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, ovalslipad, 15,74 ct, rosa-orange, 15,8 x 14,2 x 9,8 mm, inneslutningar.
RING, 18K rodierat guld, 116 briljant- och baguettslipade diamantslipade ca 1,75 ctv TW-TCr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 146 briljant- och baguettslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 45cm, 21,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,56 ct TCr(I)/SI 2, HRD grading report, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade akvamariner 33 briljantslipade diamanter ca 0,50ctv ca LY/VS-SI, längd 18 cm, vikt 15 g.
ARMBAND, platina, 4 runda cabochonslipade blå safirer ca 5,20 ctv, ca 448 medium-, åttkant-, briljant-, och gammalslipade diamanter ca 10 ct totalt, i genomsnitt ca W-Cr/SI-P1, ett fåtal med mindre skador, längd 18,5 cm, vikt 52,2 g, säkerhetskedja.
COLLIER, 4-radigt, fasetterade smaragder, 18K vitguld, 160 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, lås i silver, längd 48 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ametist 16 x 12 mm, 47 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, 19,2 g, ametisten med repor, mittstenen sitter något löst.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14+K guld, rosenslipad diamant, plats för 2 bilder, bredd 32 mm, vikt 13,4 g, etui.
ARMBAND, 18K guld, blå och vit emalj, 4 halvpärlor, Carl Fredrik Hultbom, Stockholm 1847, innerdiameter 6,4 cm, vikt 12,3 g, emaljskador, bucklor, saknar berlocker.