Avslutad | Klockor – Lördag 2 september 2017
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33 mm, Serie nr. 421699, Boett nr. 203-5, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 116710LN, Serie nr. M352347, Cal 3186, Verk nr. 3 1939279, Boett nr. 2350, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, 24-timmarsvisning, skadad boett (bucklor), svart keramisk vridring (Cerachrom), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78200-E01-15/423, ca 2007.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, Quai de l´Ile, Cal 2475, Verk nr. 5154990, Ref nr. 85050/000D-9341, Boett nr. 5154990, herrur, 41 mm, Palladium (950), automatisk, safirglas, dag, datum, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, viklås (Palladium), cert, oktober 2010, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 168628, Serie nr. Y178789, Cal 2235, Verk nr. A 2078625, Boett nr. 2248, midsize, 35 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78748-DT1/107, totalvikt 119,9 gram, längd 173 mm, cert, januari 2007, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Day Date, Calibre 5, Cal 5, Serie nr. WEG9385, Ref nr. WAR211A.BA0723, Boett nr. WAR211A-1, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-05/3178 X, cert, augusti 2015, box, ytterkartong.
BREITLING, Skyracer (200M/660FT), Chronometre, Cal 27 (ETA 2892A2), Verk nr. 2152651, Serie nr. 2152651, Ref nr. A27362, Boett nr. 4906 B5, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, vridbar räknesticka, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S1307/140 A, servad september 2016, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Cal 81, Boett nr. 1239 / 8811909, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk i 18K guld, viklås, totalvikt 103,6 gram, ca 1996, etui.
BREITLING Chronomat, Cal 13 (Valjoux 7750), Serie nr. 28816, Ref nr. 81950, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, defekt, OBS: raider i doublé (skadade), NATO-band, cert, september 1987, box (skadad).
must de CARTIER, Must 21, Cal 690, Boett nr. 1330/PL 94171, damur, 31 mm, bicolour, quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, oktober 1996, box (ej komplett).
Klockor Alpina
ALPINA, Alpiner 4 Manifacture Chrono Flyback, Cal AL-760, Serie nr. 3170707, Boett nr. AL760X5FBAQ6, Ref nr. AL-760BBG5FBAQ6, kronograf (flyback), herrur, 44 mm, svart stål/PVD, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.
LONGINES, damur, 23,5 mm, Cal 962,2, Ref nr. 6570.962, Boett nr. 21531761, 18K guld, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1979, box.
REVUE, herrur, 40 mm, Cal ETA 2472, Boett nr. T 2626 B, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Cal 501, Serie nr. 15762218, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846 6 SC / 2848 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, OBS: krona saknas, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor U-BOAT
U-BOAT. Italo Fontana, Classico, Cal U-77 (ETA 7750), Ref nr. 6233, kronograf, herrur, 53 mm, titan/keramik, automatisk, safirglas, datum, kolfiberurtavla, gummiband, viklås, cert (ej komplett), ca 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr:217/300).
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter Oversize Diver (1000 FT), Date, Cal G1734, Serie nr. 060, Ref nr. 20VEZ.B24A.K10N, kronograf, herrur, 47 mm, svart stål/PVD, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne i svart stål, cert, januari 2010, box, ytterkartong.
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter, Oversize, "Telemeter", "Base 25 C", Cal G1747 (SW 500), Serie nr. 819, Ref nr. 2CCAU.B09A.L43N, Boett nr. NM-2CCAU-0, kronograf, herrur, 47 mm, svart PVD på stål/carbon, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i svart PVD, cert, september 2016, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Link, (200 METERS), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. XN4357, Ref nr. CJF2110.BA0576, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (defekt), Ref nr. FAA012-Y-H2/3091 Y, cert (ej komplett), ca 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1532, Serie nr. 59224356, PIC nr. 1512.30.00, Ref nr. ST 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1552/862, ca 2004.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Sport Multifunction, Cal 4810 108, Serie nr. PL274954, Boett nr. 7062, kronograf, herrur, 44 mm, titan, quartz, analog/digital, safirglas, originallänk, viklås, ca 2006.