Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g, graverad.
LUKTDOSA, silver, Hovedvandsaeg, glassten, rokokostil, gömma i botten, möjligen C R Schmidt, Tönder Danmark 1800-tal, höjd 6,5 cm, vikt 21,5 g.
LUKTDOSA, silver, Hovedvandsaeg, grön och röda glasstenar, gömma i botten, invändigt förgylld, troligen Danmark 1800-tal, skada på hänkel, bucklor, mindre hål på locket, stenar skadade.
CARMOSÈRING, 14K vitguld, safir, 24 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,24 ctv ca W/SI-P, nagg, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Ge-Kå Rolf Kaplan Ab, Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterling silver, grön och vit emalj, vikt 12,0 g, clips.
RING, 18K guld, 72 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,4 g
RING, 14K vitguld, odlad pärla ca 7,1 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g
RING, 14K vitguld/guld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g
RING, 18K guld, akvamarin, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,012 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner, 4 åttkantslipade diamant ca 0,024 ctv, vikt 2,1 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, droppformad kalcedon, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/SI, 5 rubiner, höjd 3,5 cm, kedja längd 49 cm, vikt 9,7 g, en diamant skadad.
RING, 14K vitguld, 3 blå safirer ca 0,60 ctv, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,30 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 5,0 g, nagg.