Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
Accessoarer Pennor
PENNA, 14K guld, utdragbar, möjligen rysk stämpel, längd 5-9,5 cm vikt 9,7 g, bucklor.
HÄNGE, platina, 55 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv TW/VS, höjd 3,5 cm, vikt 6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift,, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stift, , vikt 1,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5 -11 mm, lås i silver, delvis förgyllt, längd 44,5 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS-SI, längd 36 cm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct enligt gravyr, ca TW/skada vid rondisten, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 2 st, rund blandslipning, 1,30 ctv, inneslutningar når ytan, Etiopien.
SKÅL på FOT, silver, senare invändigt förgylld, med festonger och medaljoner krönt med rosett, delvis gondronnerad, med uppsvängda hänklar, på kvadratisk fot, mästarstämpel P.Hagen, kontrollstämpel för Frederik Fabritius, Köpenhamn 1787-1823, höjd 12,8 cm, diamater 12,2 cm, vikt 198,2 g, gravyr daterad 1795, något sned fot, bristning där fot möter skål, mindre bucklor.
RING, 14K guld, lös skadad smaragd ca 1,00 ct, 8 diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K guld, 5 citriner, 4 troligen syntetiska vita safirer, längd 42 cm, vikt 14,8 g.