Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 augusti 2017
Klocktillbehör Tissot
ORIGINALLÄNK, till Tissot herrur, stål, viklås, längd 140-170 mm, Ref nr. 4804, ca 1970.
Klocktillbehör Tissot
ORIGINALLÄNK, till Tissot herrur, stål, viklås, längd 140-170 mm, Ref nr. 2216-404 / 40654, ca 1970.
OMEGA, "Aug. Ljungqvist, Stockholm", fickur, 51 mm, Boett nr. 1551132, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1898.
TISSOT, Seastar, Cal 28.5R-21, Serie nr. 4251340, Boett nr. 61036-1, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1958.
Klocktillbehör Övriga klockor
BYGELFRÄS, tillverkad i mässing och stål, träetui 90 x 55 x 62 mm, ca 1900.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 49 mm, Cal 293 (7 stenar, 16 size), Serie nr. 18277542, Boett nr. 9311426, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, boett signerad Richmond, bucklor, ca 1915.
Klockor Citizen
CITIZEN, Cosmotron, X8, "Electronic", Serie nr. 11231147, Boett nr. 4-480180Y, herrur, 39 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: saknar batteriskruv, läderband, ca 1970.