Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 augusti 2017
SEIKO, 50M, "Tachymeter", Cal V657, Serie nr. 782279, Boett nr. V657-9010, kronograf, herrur, 39 mm, stål, quartz, hardlexglas, datum, originallänk, viklås, ca 1997.
Klockor Gant
GANT, herrur, 44 mm, Boett nr. 1026, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2010.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, Blustery, Ref nr. YCS438G, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, cert, november 2003, etui (ej komplett).
CERTINA, herrur, 38 mm, Boett nr. 260.1194.44 / RKR-BC-13202, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 58137 /RKR, ca 2005.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, Follow Ways Pink, Ref nr. YLS440G, damur, 33 mm, stål, quartz, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, ca 2011.
Klocktillbehör Hublot
SERVICEETUI, till Hublot armbandsur, svart, 93 x 105 x 90 mm, ca 2016, ytterkartong.
Klockor Bordsur
IMHOF, bordsur, 152 x 220 x 30 mm, gulmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, monterad på platta med kalender (datum saknas), ca 1965.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Cal 19LB, Serie nr. 6010256, Boett nr. 6799338, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1923.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 51 mm, Cal 618 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 17543779, Boett nr. 9846428, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett signerad Philadelphia Watch Case Co, monogram, bucklor, ca 1908.
LONGINES, mormorsur, 37,5 mm, Boett nr. 1214141, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
HERRUR, 25,5 x 30,5 (38) mm, Boett nr. 4215, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, fasta bandstift, perlonband, ca 1940.
Klockor Casio
CASIO, Beside, Boett nr. MTA-001, herrur, 31,5 x 41 mm, analog/digital, vitmetall, quartz, mineralglas, alarm, originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Citizen
CITIZEN, Multi Alarm, Serie nr. 00301309, Boett nr. 4-098609 TA /GN-4-S / 41-3020, herrur, 34 x 38 mm, gulmetall, quartz, digital, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1980.