Avslutad | Klockor – Lördag 5 augusti 2017
BREITLING, Skyracer (200M/660FT), Chronometre, Cal 27 (ETA 2892A2), Verk nr. 2152651, Serie nr. 2152651, Ref nr. A27362, Boett nr. 4906 B5, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, vridbar räknesticka, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S1307/140 A, servad september 2016, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, SuperOcean Steelfish (2000 M/6600 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1239314, Serie nr. 1239314, Ref nr. A17390, Boett nr. 4208 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W0209/134 A, tillverkad 2008, cert, februari 2013, box, ytterkartong.
BREITLING, Avenger Seawolf (3000M/10000 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1370029, Serie nr. 1370029, Ref nr. A17330, Boett nr. 4910 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W2210/147 A, cert, april 2011, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Aquaracer, Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. RMN9317, Ref nr. CAY2110.BA0925, Boett nr. CAY2110, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA077 Y-C5 / 3200 Y, cert, februari 2016, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor (L Swiss L), Base, Cal OPX, Verk nr. 393986, Serie nr. G0993/1200, Ref nr. PAM 00112, Boett nr. OP 6568 / PB 519166, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2004.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1154 (ETA 7750), Verk nr. 60013077, Serie nr. 60013077, PIC nr. 2296.80.00, Ref nr. TL 378.0504, Boett nr. 178.0504/378.0504, kronograf, herrur, 41,5 mm, titan/tantal/rosa guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, heliumventil, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. 1504/826, ca 1998.
OMEGA, Museum Collection, "Milestone 1941", Collector´s Series Number Nine, "Telemetre", Chronometer, Cal 3203 (A), Verk nr. 78701148, Serie nr. 78701148, PIC nr. 516.53.38.50.01.001, Boett nr. 347.2009, kronograf, herrur, 38 mm, 18K vitguld, manuell (Co-Axial), safirglas, integrerat läderband, originalspänne i vitg, cert, september 2016, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0047/1941).
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, panelur, 77 (63) mm, svartbehandlad aluminium, mekanisk, 8-dagarsverk, skadad urtavla, ca 1950.
BREITLING; Transocean Chronograph, Chronometre, Cal B 01, Verk nr. 3036514, Serie nr. 3036514, Ref nr. AB0151, Boett nr. 5110 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 5210/151A, cert (ej komplett), juli 2011, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 849/2000).
OMEGA, Seamaster 600 Genève, Cal 601, Serie nr. 25077002, Ref nr. JD 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1967.
OMEGA, herrur, 33,2 mm, Cal 601, Serie nr. 22011926, Ref nr. BD 131.0016, Boett nr. 131.016, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965, metallänk ej original.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 51 mm, Cal Export, Serie nr. 16155, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1903.
MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 65654, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1935, läderpåse.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. PZ8177, Ref nr. WK1110, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS: defekt klickring, originallänk, viklås, Ref nr. BA0308, ca 1998.
OMEGA, Constellation, Cal 1310, Serie nr. 39973712, Ref nr. ST 196.0064, Boett nr. 196.0064, midsize, quartz, mineralglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1284/212, ca 1975.
Klockor Enicar
ENICAR, herrur, 32,5 mm, Cal AS 1361, Boett nr. 197A/12730, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, defekt, skadad boett, läderband, ca 1955.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 26925622, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 135.033 / 136.033 / 165.039 / 166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne i stål, ca 1969.
CARTIER, Paris, bordsur, 72,5 x 85,5 mm, Boett nr. 7525 01136, bicolour, quartz, alarm, skadad urtavla, defekt, ca 1995.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Cape Cod, Serie nr. 2435974, Ref nr. CC1.210.220/4716, Boett nr. CC1.210, damur, 23 x 23 (33) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, september 2007, box.