101 - 120 av 291
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2017

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 24 briljanter ca 2,40 ctv ca W/VS-SI, vikt 7,1 g, stift.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld/silver, antikslipad diamant ca 0,80 ct TCr(I)/skada på rondisten, stl 17 mm, vikt 1,5 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld / guld, 9 briljanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 5 400 kr

DAVID ANDERSEN, bägare på fot, no 3836, sterlingsilver, klockformad med svart, silvrig och grön guilloche emalj, förgylld stjärnbård, dekorerad med dansande menader hållandes vinrankor, rund sockel med fyra avsmalnande fötter, Art Deco, Oslo circa 1920-tal, höjd 11,5 cm, diameter 12,0 cm, vikt 402,8 g, emaljskador, buckla på fot, invändig gravyr.

4 500 kr

Utrop: 5 400 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, äkta barockpärla 5,2 x 4,8 mm, 13 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,17 ctv, ankarkedja 39 cm, stämplad ABH18Kt och kontrollstämpel, vikt 3,7 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 19 cm, vikt 30 g.

Utrop: 9 900 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, sneda klor, 1 klo defekt, 1 klo mkt stor, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 10,0 ct, Stockholm 1967, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS, en sidodiamant mindre skada, stl 17,5+ mm, vikt 5,3 g, (enstaka klor kan behöva justeras).

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, E(River)/VS2, laserinskription på rondist 2173756778, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, stenkuvert med grading report medföljer.

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, en diamant ca TCa, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, en diamant har ett litet nagg i kronan invid rondisten vid en klo.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE/KORS, 18K guld, 34 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 4,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

DIAMANT, radiant cut, 2,03 ct, 7,46 x 6,35 x 4,96 mm, TCr(I)/SI2.

Utrop: 62 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 5,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, vikt 8,1 g.

Utrop: 12 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant 0,32 ct, Fancy Deep Yellowish Orange/SI2, GIA certifikat 2151317408, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, nagg på mittstenen.

Utrop: 7 700 kr

STIGBERT, brosch, 18K guld, 3 odlade pärlor ca 5,0-6,0 mm, för Engelbert, Stockholm 1948, längd 7,6 cm, vikt 12,6 g, 1 senare imitationspärla.

Utrop: 3 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,80 ct ca TW(F)/P1, ca 0,74 ct ca TW(G)/SI1, 1,54 ctv enligt gravyr, stl 17+ mm, vikt 6,6 g, stämplad Hellström & Åhrling, Stockholm, en sten med ytlig inneslutning, förminskningsskena invändigt, storleksändrad.

28 000 kr

Utrop: 31 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TW(F-G)/VS2, 8 baguetteslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17+ mm, vikt 14,0 g.

49 000 kr

Utrop: 56 000 kr