Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2017
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant 0,06 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g, nagg, skador, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca Light Yellow/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
RING, 14K vitguld, åttkantslipade samt baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, svaga fattningar.
COLLIER, odlade färgade barocka sötvattenspärlor, stor oval mittsten av färgad agat, lås i sterlingsilver, längd 70 cm, vikt 105,0 g.
COLLIER, sterling silver, ametist, rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, längd 52 cm, vikt 36,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11-14,5 mm, magnetlås i sterling silver, längd 45 cm, vikt 87,7 g, knutet.
RING, 18K vitguld, 29 briljanter (nr 30 saknas) ca 0,35 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld/guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca Ca(N)/VS-SI, fyra med nagg på krona/bord, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g
RING, 18K guld, 2 ovalslipade granater, 48 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 22 mm, Lars Andersson, Stockholm 1966, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 22 mm, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1963, vikt 4,1 g.