Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct ca Cr/SI, diamant ca 0,02 ct samt skadad glassten, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad rosa turmalin 1,54 ct, briljantslipad diamant 0,03 ct, längd 45 cm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 84 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,46 ctv ca W/VS, vikt 2,0 g, stift
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,11 ct, 33 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W/VS,, vikt 1,3 g.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, vit emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 22 mm, vikt 7 gram.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamanter ca 0,24 ct samt 14 briljanter ca 0,31 ctv ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 5,5 g, 1 diamant har en skada i rondisten samt en skada i paviljongen invid kuletten, en diamant har en mindre skada i rondisten, några diamanter har slitna kuletter.
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K vitguld 15 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1951, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, en diamant skadad, en diamant med nagg vid bordet.
RING, 14K guld, 12 blå safirer ca 0,60 ctv, 34 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, en diamant skadad, svaga fattningar.
COLLIER, 14K guld, blå safir ca 1,15 ct, 25 briljanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 45 cm, vikt 7,4 g.
ARMBAND, 14K guld, blå safirer ca 12,00 ctv, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 20 cm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 blå safirer ca 2,00 ctv, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stift/clips, vikt 7,0 g.