Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
COLLIER, 18K guld, 20 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-WVS, längd 40-43 cm, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 20 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VS, längd 40-43 cm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS- SI, 20 briljantslipade diamater ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,0 g, stift, avtagbar halo.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, 24 briljanatslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, stift, avtagbar halo.
RING, titan/försilvrad titan/18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Ateljé Lars Torvaldsson Stockholm 2014, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,18 ct ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,12 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,1 g, stift
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ctv samt 16 briljanter ca 0,08 ctv ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,5 g, stift
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 4,5 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 0,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 73 briljanter ca 1,82 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 5,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
RING, 14K vitguld, välvd blå topas, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 12 citriner, stl ca 17,75 mm, vikt 16,0 g, en diamant är skadad, nagg på citriner.