Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,30 mm, stift, vikt 2,2 g
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammel- och briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 42 cm, vikt 7,0 g
RING, 14K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 6 diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, 4 safirer, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 1 dia ca 0,22 ct, ca TW(G)/VS, kedja längd ca 37,5 cm, hänge längd ca 1,0 cm, vikt 4,8 g, slitage på fattning, en skadad klo, hänge behov av rodinering.
HÄNGE/KEDJA, hänge i 18K guld, ca 21 åttkantsslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, ca 2 cm, kedja i 14K guld, ca 42 cm, vikt 6,3 g.
HÄNGE, 18K rodinerat guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 2,8 cm,vikt 1,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 18+ mm, vikt 1,8 g, gravyr, en klo i behov av förstärkning.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,09 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 15+ mm, vikt 6,0 g, gravyr.
ENSTENSRING, 23K guld/18K guld/vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17,75+ mm, vikt 4,3 g, gravyr, omarbetad.
RING, 18K rodinerat guld, 10 briljanstslipade-princessslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, en skadad princessslipad sten, behov av rodinering.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, plast, 30× diameter 21 mm, 60× diameter 12 mm, säkerhetsband för armen, pappersask, LED, UV.
SMYCKESET, 2 delar, silver/förgyllt silver, brosch/hänge och ett par örhängen, granater, omkring 1900, vikt 16,2 g, senare omgjorda till skruv, etui, brosch med plats för foto, skadat glas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.