Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
ARMBAND, sötvattenspärlor, malakiter, lås i 18K vitguld/guld, längd 18 cm
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, sötvattenspärlor, rosenkvarts, lås i silver, längd 19 cm
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 7 rubiner 0,12 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,2 g
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
ENSTENSRING, 23/18K guld, briljant ca 0,26 ct ca TW/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 5,8 g, ringens nedre del är av 23K och bär spår från gravyr, ovansida är 18K.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, vikt 2,3 g,
RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,14 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 2,0 g, inga stämplar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, rosenkvarts, längd 45 cm, vikt 151,2 g, lås i vitmetall, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, onyx, längd 45 cm, vikt 141,5 g, lås i vitmetall, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm offround, längd 43 cm, vikt 80,1 g, magnetlås i förgyllt sterling silver, knutet.
ARMBAND, sterling silver, färgstenar, pärlemor, snäckskal, längd 20 cm, vikt 109,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12-13 mm, längd 130 cm, vikt 247,1 g, knutet.