Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/SI2-P1, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, hjälmform med uppsvängt handtag, präglad dekor av blommor och löv, otydlig mästarstämpel, London 1784, höjd 13,7 cm, vikt 85,6 g, monogramgravyr, bucklor, lagningar, något sned.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g
BESTICKSERVIS, 23 delar, silver, modell Uppsala, 4 matknivar, 5 matgafflar, 4 bordsknivar, 2 bordsgafflar, 7 dessertskedar, smörkniv, Markströms Uppsala 1970-tal, vikt 1149,4 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,25 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vitk 4,7 g.
RING, 14K guld, smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Ca/P, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g, smaragd med mindre nagg och sprickor, 3 diamanter med nagg och skador.
RING, 14K guld, blå safir ca 0,10 ct, 5 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, mindre nagg på en av diamanterna.