Avslutad | Klockor – Lördag 1 juli 2017
ZENITH, El Primero, Rainbow, "Tachymetre", Cal 400, Boett nr. 58.0860.400, kronograf (defekt), herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, OBS: skadade tryckknappar, originallänk (stål/guld), viklås, ca 1995.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 33106/3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, sten i kronan saknas, läderband, originalspänne, ca 1990, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (120m), Cal 1424, Serie nr. 54572693, Ref nr. DA 796.1501, Boett nr. 596.1501/796.1501, damur, 28,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 6501/827, ca 1993.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Cal SS G1 (ETA 2824-2) Serie nr. 257/MMVIII, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, ca 2010.
OMEGA, damur, 18 mm, Cal 485, Serie nr. 28559604, Boett nr. 7174/B20245, 18K vitguld, manuell, safirglas (skadat), skadad urtavla, diamantkrans (28 st. 8/8, TW/VS, ca 0,28 ctv), integrerad originallänk (skadad), Ref nr. 811.730, längd 152-158 mm, totalvikt 27,5 gram, ca 1969.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 332, Serie nr. 12418355, Ref nr. DW 2398, Boett nr. T835393 / 2398 1, doublé (80 micron), hammarautomat, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, boett signerad Wadsworth, OBS: skadad boett (böjt horn), läderband, ca 1953.
FICKUR, 51 mm, 14K guld, Boett nr, 9119301, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-661, Boett nr. 5301 115 / 7601095, herrur, 30,5 x 30,5 (40) mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Cal 620, Serie nr. 19709121, Ref nr. KO 11074, Boett nr. 11074 61 SC / 11078 (CB), damur, 22 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961, box.
Klockor Mido
MIDO, Ocean Star, Powerwind, Boett nr. 2610472, damur, 19 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970, box.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 2535, Serie nr. 6372325, Boett nr. 592A999, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1967.
ZENITH, Respirator, Cal 2562 PC, Boett nr. 766D063 / SC 6708, herrur, 31,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970, box.
Klockor Helvetia
HELVETIA, herrur, 34 mm, Cal 861, Boett nr. 8603 / 8404 / 5609494 49, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1965, box.
Klockor Minerva
MINERVA, "Pulsations", fickur, 46 mm, kronograf, Cal Valjoux 7733, doublé (10 micron), mekanisk, skadad urtavla, ca 1970, kedja i gulmetall, etui (Henry Fröjds Ur & Guld Sandared).
ZENITH, 28800, AutoSport, Cal 2562 PC, Boett nr. 01-1301-290, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i stål, ca 1970, box.
Klockor Eterna
ETERNA, Sonic, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Boett nr. 187T, herrur, 37 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, datum. skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1975, box, ytterkartong.
Klockor Record
RECORD, Geneve, Sport, Cal 22-18, Boett nr. 134-1 / 688233, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 41480748, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1329051-1, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1978, metallänk ej original, box.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 12,5 x 24 (30) mm, Serie nr. 0882328,, Boett nr. 1500 L, doublé, quartz, safirglas (skadat), integrerad originallänk (längd 140-145 mm), ca 2000.