Avslutad | Aficionado – Torsdag 6 juli 2017
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21K guld, 12 Mark, 1759, Danmark, kvalité ca 01, diameter 21 mm, vikt ca 3,1 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Tornerspel vid Drottningholm, 1799, diameter 31 mm, av Carl Gustaf Fehrman.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Ecu d´or, 1328- 1350, Frankrike, kvalité ca 1+, diameter 28 mm, vikt 4,5 g, etui.
Visa varaMedaljer Minnen
MINNE, brons, Pehr Wargentin, 1783, Sublimiora Iam Curat, bredd 35 mm, vikt 24,0 g, av Carl Gustaf Fehrman.
Medaljer Minnen
6 MINNEN, vitmetall, engelska motiv, total vikt 628,3 g. 1800-tal, av Joseph Davis, John (eller möjligen Thomas) Ottley och Joseph Taylor.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, sterling silver, 100 Kroner, Norge, OS i Lillehammer, 1993, kvalité ca 0, proof, diameter 39 mm, vikt 33,7 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgyllt silver, Oranje-Nassau orden, Nederländerna, vikt med band och knapp 32,4 g, originaletui.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, 18K guld / silver, emalj, 3 miniatyrer, Svärdsorden samt Skåne och Sveriges landstormsförbund, total vikt 10,1 g.