Avslutad | Klockor – Lördag 27 maj 2017
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 5774, silver, niello, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, innerlock saknas, skadad boett, bucklor, ca 1915.
Must de CARTIER, Must 21, Cal 81, Boett nr. 901004565, midsize, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 1987.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 255571, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1910.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890A2), Serie nr. 56052641, PIC nr. 3810.50.01, Ref nr. SU 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1998.
OMEGA, damur, 19,5 mm, Cal 620, Serie nr. 32401162, Ref nr. BD 511.0297, Boett nr. 511.297, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40736714, Ref nr. MD 196.0081, Boett nr. 196.0081, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1977.
CERTINA, DS First (200m/660ft), "Tachymeter", Serie nr. QKO-HA-19875, Boett nr. 541.7184.42, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60193, ca 2005.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tema, Serie nr. Z748200, Ref nr. 5897, damur, 20 x 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (32 st. 8/8), integrerat läderband, viklås, cert, april 2000, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 8018669, Cal 2030, Verk nr. 178557, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-H9/468 B, ca 1983, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 968, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 2000.
TAG HEUER, Link, (200 METERS), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. HN4409, Ref nr. CJF2110.BA0576, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. Y-W2/3091 Y, servad mars 2017, cert, februari 2005, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Link, professional, (200 Meters), Serie nr. UA4890, Ref nr. WT1211.BA0553, midsize, 36,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. BA0553-G-B2, ca 1999.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 40465, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1900, läderpåse.
SUUNTO, Elementum Aqua, Serie nr. 00803608, Boett nr. 6425, unisex, 45 mm, digital, svart stål, quartz, safirglas, gummiband, originalspänne, cert, februari 2015, box, ytterkartong.
CERTINA, damur, 17 mm, Cal , Ref nr. 133.9089.68, 18K guld, quartz, safirglas, ca 1990.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 1655513, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, gravyr (släktvapen Aminoff), skadad boett, ca 1925.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 43554, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall.
POLHEM, fickur, 50 mm, savonett, Boett nr. 112138, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1935.
MERMOD FRÈRES, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 104763, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, buckla, ca 1920, läderpåse.
BREITLING, SuperOcean Chronograph II (500M/1650FT), Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2632584, Serie nr. 2632584, Ref nr. C1334112/BA84, Boett nr. 3312 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III (stål), viklås, Ref nr. W1113/164A, ca 2013.