Avslutad | Klockor – Lördag 27 maj 2017
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 89, Serie nr. 1629862, Boett nr. 1680982 /309, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 55,5 mm, savonett, Verk nr. 260640, Boett nr. 238732, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1930.
AERO, herrur, 34 mm, Cal ETA 2390, Boett nr. 7411 / 515219, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
OMEGA, Olympic, fickur, 65 mm, Cal 1130, Serie nr. 1649449, Ref nr. MG 1155, Boett nr. 18, kronograf (60 sek/30 min), vitmetall, ankargång, splittsekund, skadad urtavla, skadad boett, plashållare (bärrem saknas), 93 x 113 x 31 mm, ca 1965.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. W871149, Cal 2135, Verk nr. 3243789, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-W10/68 B, total vikt 75,2 gram, cert, maj 1996, box, ytterkartong.
SEIKO, Premier, Direct Drive, Cal 5D22A, Serie nr. 781000, Boett nr. 5D22-0AA0, herrur, 42 mm, stål, kinetic, safirglas, datum, läderband, ca 2007.
LONGINES, Dolce Vita Round, Cal L152.2, Ref nr. L5.175.4, Boett nr. 31313165, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, cert, mars 2008, box, ytterkartong.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 7009319 /825, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1935, etui (Julius Engblom, Urmakare Eskilstuna).
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 46.0, Boett nr. 20.0480.460, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1975.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 527, Boett nr. 5200, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1935.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 175 A, Ref nr. W51011Q3, Boett nr. 587208CD / 2465, midsize, 30,4 x 25,05 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. CCFI, ca 2000.
CERTINA, herrur, 23 x 27 (36,5) mm, Cal 15-20, Boett nr. 1110065/692759, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, buckla, läderband, ca 1970.
OMEGA, Trésor, Cal 267, Serie nr. 16932805, Ref nr. OJ 2894, Boett nr. 2894-1, herrur, 35 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
LONGINES, mormorsur, 36,5 mm, Boett nr. 1058512, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1900.
CARTIER, Ballon bleu de Cartier, Ref nr. W6920071, Boett nr. 337233WX/3489, midsize, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FDWF-12H/FDWJ-6H, servad mars 2017, cert, februari 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 1658572, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1898, etui.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 32629754, Ref nr. BD 135.0070, Boett nr. 135.070, herrur, 34,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970.
TISSOT, Seastar Seven, Cal 2451, Boett nr. 30 41547, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1975.
Klockor Porsche Design
PORSCHE DESIGN, P´6000, Dashboard, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 195.440, Boett nr. 6612.17/2, kronograf, herrur, 42 mm, svart PVD titan, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, juni 2010, box, ytterkartong.