Avslutad | Moderna – Lördag 15 juli 2017
LAPPONIA, ring, 14K guld, odlade pärlor, Björn Weckström, Finland 1973, stl 18,5 mm, vikt 11,4 g.
RING, 18K guld, malakit, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv TW/VS, engelska stämplar, 17 mm, vikt 18,7 g, nagg på malakiten
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, stjärnsafir 5 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca stl 17,75 mm, vikt 9,8 g
RING, 18K guld, kuddslipad blå topas ca 44 ct, Ge-Kå Stockholm 1982, stl 17,25 mm, vikt 21,2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,48 ct, River(E)/VVS 1, HRD certifikat nr 170003065924, extra fasett.
LAPPONIA, ring, Sun Temple, 18K guld/platina, 3 diamanter 0,10 ctv, Finland 1975, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,65 ct, TW(G)/VVS, certifikat Diamexpertise Antwerp-Belgium no. 7397, nagg, skador på klor, stl 18 mm, vikt 3,0 g
RING, 18K vitguld, morganit ca 0,60 ct, 52 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 4 rosa safirer ca 0,20 ctv, 30 briljanter ca 0,30 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 rosa safirer ca 0,44 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W(H)/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.