Avslutad | Moderna – Lördag 15 juli 2017
BVLGARI, ring, B-Zero 1, 18K roséguld, vit keramik, ref A1F3HH3 band, stl 16 mm (50), läderficka, cert, originaletui, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, armband, svart tygband, berlock i 18K guld, jordglob, justerbart, tygpåse.
TIFFANY & CO, collier, 18K guld, hjärtan, Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 3,5 g, påse samt originalask.
LAPPONIA, armband, Pearl Flower, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström Finland 2000, längd 18,5 cm, vikt 5,5 g.
LAPPONIA, ring, wild flower, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström Finland 2004, stl 20 mm, vikt 5,2 g.
LAPPONIA, örhängen, wild flower, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström Finland, stift, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, krysokolla, 13 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, Jurgen Girgsdies, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 23,3 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, krysokolla, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/SI, Jurgen Girgsdier, Stockholm, stl 15,25 mm, vikt 9,6 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K guld/vitguld, äpple, 2 rubiner ca 0,34 ctv, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad Björn Jägerstig, Stockholm 1997, längd hänge 2,6 cm, kedja i 18K guld medföljer, 46 cm, totalvikt 22,9 g.
OLE LYNGGAARD, 18K vitguld, arbetad yta, briljant 0,02 ct, stjärna, höjd 2,6 cm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,75 ct, River(E)/SI2, certifikat GIA 6147789545, nagg på sten, synlig lödning och lagning, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 5,4 g
ENSTENSRING, 18K matterat vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ctv, W(H)/ SI1, GIA inskription på rondisten 1233726318, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, stenkuvert.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,33 ctv ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,5 g, originaletui och ask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,61 ct, ca Light brown/P3, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, några mindre nagg på rondisten.