181 - 200 av 422
1...91011...22 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 mars 1999

Klubbad för

RING, 14K guld med smaragd samt cz. Stl 17 mm.

350 kr

Utrop: 450 kr

9 SKEDAR 184.0 g silver

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, silver, Lapponia

Utrop: 800 kr

CAMÉBROSCH, 18K guld, Stockholm 1939.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCHNÅL, 18K guld med pärla, A Pettersson, Västervik 1926.

Utrop: 700 kr

CERTINA, damur, 18K guld med doublélänk.

600 kr

Utrop: 700 kr

SKÅL, silver, inväd förgylld med veckat brätte och veckad fot, CG Hallberg Stockholm 1925, D=20 H=10,5 cm.

Utrop: 2 800 kr

SKÅL, silver empirestil inv förgylld Martin Hall, Sheffield 1887 D=12 H=7 cm.

Utrop: 2 100 kr

6 BÄGARE, silver olika typer svenska stämplar 1941-63.

Utrop: 800 kr

SKÅL OCH VAS, silver, orientalisk typ, 1900-tal.D=8, H=4 resp H=7 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

12 MATSKEDAR, silver Slottsbarock, CG Hallberg , Sthlm, 1955, L=18,7 cm.

Utrop: 2 000 kr

DRUVSAX, KAKTÅNG, SOCKERTÅNG, 2 SERVERINGSSKEDAR. silver.

700 kr

Utrop: 800 kr

SÅSKANNA, silver, Elkington & co Brimingham 1941, H=7, L=13,5 cm.

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter ca. 0.50 ct. ca. W(H)/SI, stl 16mm

1 900 kr

Utrop: 2 200 kr

MATSILVER, 126 delar, nysilver, FAT, nysilver

Utrop: 1 900 kr

PÄARCOLLIER, 50 odl pärlor, 6.60mm-6.89mm, 18K guld lås, L= 43cm

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

SAFIRRING, 18K guld med 1blå safir ca 1.0ct briljanter 0.40ct CR SI-P, vikt 10.0g, storlek 16½mm.

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K guld med 1 rubin 1.20ct samt diamanter 0.18 ct, vikt 4.0g, stl 17 1/4mm.

Utrop: 1 700 kr

SAFIRRING, 18K guld med 1 safir 0.70ct samt briljanter 0.22ct CR (J) SI, vikt 3.4g, storlek 17 1/4mm.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 gråa south sea pearls, 9mm, vikt 3.6g.

Utrop: 4 500 kr