Avslutad | Klassiska – Lördag 17 juni 2017
ARMBAND, 18K guld, 2,5 cm brett, längd 19,8 cm, mönstrad design, svensk importstämpel, vikt 68,0 g.
ARMBAND, 18K guld, flätad med stickad design och 9 st 3,2 mm kulor, mindre skada, vikt 52,2 g, stämplad 750.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 112 briljantslipade diamanter 4,00 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa/VS-SI, Italien, vikt 12,5 g, clips/stift.
ARMBAND, platina, 13 rosa safirer, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/SI-P längd 18 cm, vikt 9,1 g, diamanter med nagg, 3 diamanter med gulbrun färgton.
W.A. BOLIN, emaljägg, hänge, grön och gul emalj, ryska stämplar, längd ca 2,5 cm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 200 prinsesslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS, längd 18 cm, vikt 23,1 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade och 4 rosenslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g, 1948.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 16,8 g, diamanter med nagg och skador, lagningar på baksidan.
RING, 14K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,65 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,8 g.
RING, platina, blå safir ca 1,15 ct, 2 briljanter ca 0,16 ctv samt18 trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, rosa korall, 94 briljanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, svaga fattningar, 2 diamanter saknas.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,00 ct, 44 åttkantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW- TCr(F-I)/VS-P, stl 16 mm, vikt 7,2 g.
KEDJA, 18K guld, platt, svagt välvd, fiskbensliknande design, längd 42 cm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 18,5 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,70 ct, navette- samt briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.
ENGELBERT, 18K guld/vitguld, ovalslipade ametister 6 vita stenar, Stigbert, Stockholm 1950, stift, höjd 3,2 cm, vikt 6,8 g, en snurrebuss i silver.